Jak bezpiecznie kupować używany wózek widłowy?

Czyli, na co zwracać uwagę przy zakupie użynanego wózka widłowego.

Kupując używany wózek widłowy należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych ważnych rzeczy:
• Wiek wózka /rok produkcji
• Ilość motogodzin
• Historię jego użytkowania
• Stan ogólny

    Wszystkie powyższe czynniki mają znaczenie przy wycenie maszyny oraz określają ewentualny brak kłopotów w jej późniejszym przez nas użytkowaniu. Po wstępnej ocenie luzów, wycieków, szczelności układu hydraulicznego, stanu ogumienia, elementów hydraulicznych, podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać kupując używany wózek widłowy powinno być gdzie i w jakich warunkach wózek widłowy pracował, ile faktycznie motogodzin przepracował, jak i przez kogo był użytkowany i serwisowany.
     Dodać należy, że zakup markowego wózka widłowego jak Toyota, Komatsu, Nissan lub innych importowanych z Europy czy Azji może okazać się zakupem wózka widłowego, który ostatnie kilka lat przepracował w japońskim czy chińskim porcie, gdzie eksploatowano go 24 godziny na dobę, na świeżym powietrzu w otoczeniu bardzo zasolonego środowiska. Oferowany w Polsce taki wózek faktycznie będzie „młodym rocznikiem”, lecz jaki będzie jego faktyczny stan techniczny?
     Alternatywą jest zakup wózka nowego produkowanego w Chinach. Niestety, mimo iż wózek taki jest stosunkowo tani – około 40 tyś zł. To możemy później pożałować swojego wyboru. Jakkolwiek sprzedający będzie reklamował taki wózek twierdząc, że przecież zbudowany jest na podzespołach Nissana czy Komatsu- póki, co chińczykom brakuje jednak powtarzalności i trzymania wysokich norm produkcji. Możemy trafić na egzemplarz naprawdę udany lub… No właśnie. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę fakt, że kupujemy nowy wózek widłowy w cenie 6- letniej Toyoty. Więc jaka cena tego chińskiego wózka będzie na rynku wtórnym za kilka lat?

Wiek wózka widłowego


Wiek jest ważnym czynnikiem określającym przydatność maszyny do wykonywania zadań w naszej firmie. Przyjąć ty trzeba zasadę, że tak naprawdę wiek ważny jest w maszynach powyżej 15 letnich. Przy młodszych wózkach sprawa jest o wiele bardziej złożona. Używane wózki widłowe mają to do siebie, że „są używane” i właśnie sposób, w jaki wózek był traktowany w ciągu swojego ciężkiego niekiedy życia ma znaczenie. Zadać należy pytanie czy chcemy kupić wózek młodszy rocznikowo, lecz z większym przebiegiem motogodzin, czy też starszy, ale z małym przebiegiem. Dodatkowym czynnikiem jest tu pytanie czy obydwie te maszyny były regularnie serwisowane. Zrozumienie tych zależności pozwoli nam określić faktyczny wiek maszyny, – czyli stopień zużycia faktyczny nie zaś tylko kalendarzowy.
    Wózki widłowe Toyota określają orientacyjny wiek wózków produkując wózki seriami – seria 2,3,4,5,6, 7 i 8. Określają one stopień zaawansowania technologicznego wózka oraz jego specyfikację.

Ilość motogodzin w wózku widłowym


    To następna ważna informacja dla kupującego. Ilość motogodzin w stosunku do wieku wózka pozwala nam na oszacowanie, w jakich warunkach wózek wcześniej pracował. Jeśli wózek jest młody a na liczniku ma dużo motogodzin to przypuszczać należy, że był intensywnie (24h/dobę) eksploatowany. Oznaczać to również może, że operatorów było kilku nie koniecznie tych samych na danym sprzęcie. Prowadzić to może do wniosku, że faktyczny wiek „zużyciowy „ wózka jest o wiele, wiele wyższy od niż wynikałoby to z jego daty produkcji.

    Przeciwieństwem jest sytuacja Kidy wózek ma bardzo mały przebieg a jednocześnie dość odległy rok produkcji. Paradoksalnie nie można wykluczyć, że po zakupie takiego wózka nie będziemy musieli do niego „trochę dołożyć”. Takie elementy jak np. uszczelniacze siłowników potrzebują pracy w oleju, aby mogły zachować swoje właściwości.
Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę są tak zwane Key hours, co dotyczy głównie wózków elektrycznych , (choć zdarza się również w spalinowych) i oznacza pracę samego licznika motogodzin bez fizycznej pracy wózka. Ma to miejsce, kiedy np. pracownik zostawi wózek z włączonym kluczykiem. Wózek taki będzie w doskonałym stanie, bo fizyczne ma bardzo mały przebieg a jednocześnie na liczniku motogodzin będzie wyświetlana odstraszająca liczba motogodzin.

Historia serwisowa i użytkowania wózka


    Bardzo trudno zazwyczaj ustalić historię pracy wózka na podstawie dokumentów, których zazwyczaj brakuje. Trzeba zatem spróbować określić gdzie wózek pracował. Czy był wypożyczany i serwisowany przez producenta, czy pracował np. w trudnych warunkach, w niskich temperaturach, przy artykułach spożywczych ( sole i inna żrąca chemia), może pracował w porcie (sól morska), na gospodarstwie, w ciasnych pomieszczeniach (układ skrętny), w wysokich magazynach(maszt)     Niektóre z tych czynników są charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów wózków widłowych. Ogólnie można w skrócie określić, na co należy zwrócić bezwzględnie uwagę.

Wózki paletowe ręczne
• Czy były używane w portach
• Czy były używane w komorach chłodniczych
Wózki widłowe czołowe
• Czy użytkowane były wewnątrz czy na zewnątrz
• Czy były oddane w najem
• Czy były serwisowane przez najemcę czy wynajmującego
• Jaka jest kompresja cylindrów
• Czy są zauważalne jakieś przecieki z silnika czy hydrauliki
• W jakim stanie są widły
• W jakim stanie są łańcuchy i rolki masztu
• W jakim stanie jest tylne zawieszenie wózka (ważne)
• W jakim stanie jest fotel operatora czy ogumienie.

Wózki widłowe elektryczne
• Czy bateria jest oryginalna (ten sam rok produkcji co wózek)
• Czy ładowarka jest nowa oraz czy jest bardzo zużyta
• Należałoby zmierzyć baterię pod obciążeniem by sprawdzić jej faktyczna wydajność.
• Czy nie słychać odgłosów świadczących o zużytych łożyskach na silnikach elektrycznych


    Biorąc powyższe wskazówki pod uwagę łatwiej będzie nam określić czy po zakupie danego wózka widłowego będziemy pracować „nim” czy „przy nim” Bardzo ważna jest w tym wypadku deklaracja sprzedającego dotycząca gwarancji na zakupywany wózek widłowy. Oczywiście wymagać należy gwarancji na piśmie. Ważnym jest również czy firma oferująca wózki widłowe ma odpowiednie zaplecze techniczne, aby ten wózek przygotować do sprzedaży i później serwisować – mechanicy, katalogi części, rysunki techniczne, programy komputerowe.