Historia firmy Linde Material Handling.

Historia firmy Linde Material Handling

 1904 rok. Wózki widłowe LINDE – 5 lutego Dr Hugo Güldner von Linde i Dr Georg von Krauss założyli wspólnie firmę Güldner-Motoren-GmbH w Monachium, Niemcy

Niedługo potem Hugo Güldner von Linde odkupił wszystkie akcje i stworzył firmę budującą ciągniki rolnicze.

W roku 1879 firma „Gesellschaft für Linde’s Eismachinen” przejęła Güldner-Motoren-Gesellschaft.

Rok 1958

Rozpoczęto prace badawcze i wdrożeniowe hydrauliki. Zaowocowało to stworzeniem wózka widłowego o napędzie hydrostatycznym . Rozwiązania te zastosowano w napędach szeregu innych maszyn i urządzeń. Jednocześnie Firma zmieniła nazwę na LINDE AG.

Napęd Hydrostatyczny inaczej niż w zwykłej skrzyni biegów przekazuje moc poprzez zamknięty obieg oleju, a ciśnienie oleju rozprowadza równomiernie siły bezpośrednio na dwa silniki połączone przekładniami z kołami napędowymi. W tym rozwiązaniu mechanizm różnicowy staje się zbędny, podobnie jak sprzęgło i skrzynia biegów. Hamulce również nie są potrzebne ponieważ pojazd hamuje w momencie zwolnienia przez operatora pedału przyspieszenia.

Napęd hydrostatyczny doczekał się w firmie Linde 50 lecia jego produkowania i ulepszania. Od tamtego czasu zastosowany on został w maszynach leśnych, koparkach, czołgach, i wielu innych maszynach- wszędzie tam gdzie wymagana jest duża moc oraz precyzja w poruszaniu się pojazdu.

Rok 1969

Przejęcie przez Linde firmy Baker Material Handling Corporation, amerykańskiego producenta wózków widłowych. Zaprzestano produkcji ciągników.

Rok 1984

  nastąpiło przejęcie największego francuskiego producenta wózków widłowych Fenwick i utworzenie Fenwick-Linde S.A.R.L. Wkrótce po tym nastąpiło przejęcie brytyjskiego producenta wózków widłowych i wynalazcy wózków typu ReachTruck – Lansing Bagnall – rozszerza technologię magazynową Linde i zwiększa konkurencyjność firmy. Asortyment produktów poszerzył się o wózki widłowe czołowe spalinowe z przeciwwagą, wózki boczne, wózki do składowania kontenerów

Rok 2001

  Otwarta zostało nowa fabryka wózków widłowych o dużych gabarytach oraz do podnoszenia i kontenerów w Merthyr Tydfil, Walia.

Rok 2004

Firma Linde obchodzi 100 lecie swojego istnienia.

Jednym z bardziej harakterystycznych elementów jakie wymyśliła firma LINDE jest napęd hydrostatyczny.

Założyciel firmy

Profesor dr Carl Paul Gottfried von Linde

(ur. 11 czerwca 1842 w Berndorf; zm. 16 listopada 1934 w Monachium) – niemiecki inżynier i wynalazca, twórca pierwszej chłodziarki sprężarkowej (1876) i metody skraplania gazów (1895) i otrzymywania ciekłego tlenu z powietrza (1902). Założył koncern Linde AG

Za Wikipedia.org