Caterpillar w Europie

W kwietniu 2008 odwiedziliśmy główną siedzibę firmy Caterpillar na Europę. 
Dzięki uprzejmości gospodarzy mogliśmy zobaczyć dużą część asortymentu Caterpillara, zwiedzić warsztaty oraz zapoznać się z historią firmy.

Caterpillar Inc. (także CAT) – to amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Peorii (stan Illinois). Jeden z największych producentów na świecie maszyn budowlanych i górniczych a także silników dieslowskich i turbin gazowych. Obecnie CAT posiada w swojej ofercie sprzedaży około 400 różnego rodzaju typów produktów.

Caterpillar powstał 15 kwietnia 1925 r. z połączenia Holt Manufacturing Company ze Stockton (stan Kalifornia) i C. L. Best Gas Traction Company z San Leandro (stan Kalifornia). Połączone przedsiębiorstwo otrzymał wówczas nazwę Caterpillar Tractor Co..

Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia 93 233 (trzeci kwartał 2006 r.) pracowników i jest notowana na giełdzie nowojorskiej (pod symbolem CAT). Caterpillar posiada swoje fabryki m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francja, Meksyku, Chinach, Włoszech, Indie, Rosji, RPA, Kanadzie.

Historia firmy Caterpillar

1890. Benjamin Holt i Daniel Best eksperymentowali z różnorodnymi zastosowaniami ciągników parowych w rolnictwie. Próby te przeprowadzali oddzielnie, pracując w różnych firmach.

1904. Pierwszy parowy ciągnik gąsienicowy Holta.

1906. Pierwszy benzynowy ciągnik gąsienicowy Holta.

1915. Ciągniki gąsienicowe Holta „Caterpillar®” używane przez aliantów w czasie II Wojny Światowej.

1925. Firmy: The Holt Manufacturing Company i C. L. Best Tractor Co. łączą się, tworząc firmę: Caterpillar Tractor Co.

1931. Pierwszy ciągnik gąsienicowy typu: Diesel Sixty Tractor wyposażony w nowy wydajny środek napędu opuszcza linię produkcyjną w mieście East Peoria, w stanie Illinois, USA.

1940. Linia produktów oferowanych przez firmę Caterpillar obejmuje teraz równiarki, równiarki lemieszowe, równiarki podnoszące, maszyny do robienia tarasów na zboczach oraz zestawy generatorów mocy elektrycznej.

1942. Ciągniki gąsienicowe Caterpillar, równiarki, zestawy generatorowe i specjalny silnik do czołgu M4 są używane przez USA podczas wojny.

1950. W Wielkiej Brytanii powstaje Caterpillar Tractor Co. Ltd. – pierwsze z wielu przedsiębiorstw firmy za oceanem, założone z myślą o lepszym zarządzaniu międzynarodową wymianą handlową, taryfami, kontrolą importu i lepszej obsłudze klientów na całym świecie.

1953. W 1931 roku firma utworzyła oddzielną grupę do sprzedaży i marketingu silników Diesla dla innych producentów maszyn. W 1953 roku na miejscu grupy powstał oddzielny dział sprzedaży i marketingu, mający na celu lepszą obsługę zróżnicowanej grupy klientów kupujących silniki od firmy Caterpillar. Silniki teraz stanowią około jedną trzecią ogólnej sprzedaży i przychodów firmy.

1963. Firmy Caterpillar i Mitsubishi Heavy Industries Ltd. zakładają w Japonii pierwsze przedsiębiorstwo typu joint venture z częściowym amerykańskim udziałem własnościowym. Przedsiębiorstwo Caterpillar Mitsubishi Ltd. rozpoczęło produkcję w 1965 roku, zostało przemianowane na Shin Caterpillar Mitsubishi Ltd. i jest teraz drugim co do rangi wytwórcą wyposażenia i maszyn przemysłu budowlanego i kopalnianego w Japonii.

1981-83. Ogólno-światowa recesja negatywnie oddziaływuje na operacje firmy Caterpillar, powodując straty w wysokości 1 miliona dolarów dziennie i zmusza firmę do drastycznego zmniejszenia liczby zatrudnionych.

1983. Przedsiębiorstwo: Caterpillar Leasing Company rozszerza swoją działalność, by oferować opcje finansowania zakupu wyposażenia swoim klientom na całym świecie i zostaje przemianowane na: Caterpillar Financial Services Corporation.

1985-do chwili obecnej. Linia produktów stale się poszerza, zwiększając swą różnorodność, by sprostać rozmaitym potrzebom klientów. Obecnie oferujemy ponad 300 produktów, ponad dwa razy więcej niż w roku 1981.

1986. Firma: Caterpillar Tractor Co. zmienia nazwę na: Caterpillar Inc. – co dokładniej odzwierciedla rozwój różnorodnych aspektów przedsiębiorstwa.

1987. Zapoczątkowany zostaje program modernizacji zakładów produkcyjnych, mający na celu ujednolicenie procesu wytwórczego.

1990. Firma decentralizuje swoją strukturę organizacyjną, reorganizując się w ramach jednostek biznesowych, odpowiedzialnych za rentowność majątku i satysfakcję klienta.

1997. Firma kontynuuje swoją ekspansję, nabywając brytyjską firmę Perkins Engines. Poszerzając się o nabytą w poprzednim roku firmę MaK Motoren firma Caterpillar staje się światowym liderem w produkcji silników Diesla.

1998. Największa na świecie ciężarówka ponadgabarytowa – 797 – debiutuje na polu doświadczalnym: Cat Proving Ground w Arizonie.

1999. W czasie ekspozycji CONEXPO – największych targów maszyn budowlanych na świecie – firma Caterpillar ogłasza produkcję nowej linii kompaktowego wyposażenia budowlanego w odpowiedzi na zmieniające się zapotrzebowanie na mniejsze, bardziej uniwersalne maszyny budowlane.

2000. Firma Caterpillar obchodzi 75-tą rocznicę założenia.

2001. Caterpillar jest firmą, która jako pierwsza firma na świecie rozpoczyna ogólnoświatowe wdrażanie programu 6 Sigma w swoich przedsiębiorstwach i już w pierwszym roku stosowania programu osiąga korzyści z tego idące, przekraczające koszty implementacji programu.

2003. Firma Caterpillar staje się pierwszym wytwórcą silników oferującym w 2004 pełną linię modeli czystych silników Diesla w pełni odpowiadających przepisom o emisji spalin i certyfikowanych przez Agencję Ochrony Środowiska Naturalnego USA (EPA). Przełomowa technologia kontrolowania emisji spalin firmy Caterpillar, znana pod nazwą technologii ACERT™, jest zaprojektowana z myślą o spełnianiu wymagań standardów EPA bez poświęcania osiągów silnika jego niezawodności i wydajności paliwa

https://www.caterpillar.com/